Ferroloxan
Przeznaczenie Ferroloxan dog
Ferroloxan dog jest preparatem stosowanym w celu prawidłowej suplementacji psów dorosłych oraz szczeniąt, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia niedoborów żelaza. W szczególności narażone są młode psy w okresie wzrostu oraz zwierzęta w trakcie ciąży i laktacji. Ferroloxan dog stosowany jest u psów w sytuacjach narażenia na wystąpienie anemii niedoborowej oraz u osobników z objawami niedokrwistości.
Skład Ferroloxan dog
Ferroloxan dog zawiera aktywne składniki odżywcze, które regulują proces erytropoezy.
Pirofosforan żelaza (mikronizowany) stanowi wysoce biodostępne i bezpieczne źródło żelaza. Żelazo jest pierwiastkiem, który w organizmie psa jest substratem w syntezie nośników tlenu: hemoglobiny oraz mioglobiny, zaś jego nadmiar magazynowany jest w hepatocytach. Ponadto żelazo jest składnikiem enzymów uczestniczących w procesach oddychania komórkowego.
Witamina B6 (pirydoksyna) jest kofaktorem enzymów biorących udział w syntezie hemu, składnika hemoglobiny. Ponadto ma silne właściwości przeciwutleniające i hamujące peroksydację wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Witamina B12 (kobalamina) jest koenzymem biorącym udział w metabolizmie grup metylowych. Kobalamina bierze udział w procesie dojrzewania krwinek czerwonych i białych oraz w syntezie hemoglobiny. Ponadto kobalamina uczestniczy jako koenzym w przemianach kwasu foliowego.
Kwas foliowy, jako kofaktor enzymów uczestniczących w metabolizmie homocysteiny, wpływa na obniżanie jej stężenia we krwi. Wykazano, że podwyższone stężenie homocysteiny we krwi przyczynia się do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a także wzmaga procesy peroksydacji lipidów.
Niedobór żelaza u psa – przyczyny
Niedobór żelaza negatywnie odbija się na zdrowiu psów. Niedobory żelaza u psów mogą powstawać w związku z chroniczną lub ostrą utratą krwi. Ich przyczyną mogą być również choroby zakaźne i metaboliczne. Długotrwały niedobór żelaza może prowadzić do spadku stężenia hemoglobiny oraz liczby erytrocytów i hematokrytu poniżej wartości uznawanych za prawidłowe dla danej rasy, wieku oraz płci zwierzęcia. Anemię u psa mogą wywoływać również endopasożyty (zarobaczenie) i ektopasożyty (np. pchły), które przyswajają składniki odżywcze bezpośrednio z krwi zwierzęcia. W przypadku przewlekłej inwazji pasożytniczej istnieje realne zagrożenie wystąpienia niedokrwistości u psa.
Opisane schorzenia to niejedyne przyczyny niedoborów żelaza w organizmie psa. Czworonogi wykazują zwiększone zapotrzebowanie na żelazo również w sytuacjach których nie można zakwalifikować do stanów chorobowych. Mowa o okresach szybkiego wzrostu szczeniąt, ciąży i laktacji.
Objawy anemii u psów
W rzeczywistości objawy, które towarzyszą anemii u psów, zależą od czasu trwania niedokrwistości oraz stopnia zaawansowania tej choroby. Często u czworonoga można zaobserwować zmniejszony apetyt lub jego brak, wymioty, biegunki, ogólne osłabienie oraz unikanie podejmowania wysiłku. Wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu psa należy skonsultować z lekarzem weterynarii. W przypadku podejrzenia wystąpienia anemii specjalista zleci wykonanie podstawowych badań krwi, kału oraz moczu. Lekarz sprawdzi również, czy u psa nie występują blade błony śluzowe, których pojawienie się może wiązać się z niskim poziomem żelaza w organizmie.
Co robić, by zapobiec wystąpieniu anemii u psa?
Wybierając preparat wspomagający odżywianie psa warto skoncentrować uwagę na jego składzie. Aby optymalnie zadbać o prawidłową dietę psa w okresach zwiększonego ryzyka wystąpienia niedoborów żelaza należy stosować preparaty z taką formą tego pierwiastka, która będzie dla naszego czworonoga wysoce biodostępna. Ważne jest, by dostarczane żelazo zostało w jak największej dawce wchłonięte przez organizm psa. Ferroloxan dog jest preparatem, który w swoim składzie zawiera również dodatkowe składniki wspomagające proces erytropoezy.
No reviews found